Acil Durum Eylem Planı

Acil Durum Nedir?

İşyerinin tamamında veya bir kısmında meydana gelebilecek kaza, yangın, patlama, doğal afet gibi acil müdahale, mücadele, ilk yardım veya tahliye gerektiren olaylardır.

Acil Durum Eylem Planı Nedir?

Doğal afetler, kaza, yangın, kimyasal ya da basınçlı kapların patlaması, sabotaj, terör saldırısı gibi durumlarda işyeri bireylerinin alması gereken tedbirler zincirinin neler olmasının anlatılması, planlanması ve ilgili tatbikatların yapılması için hazırlanan dokümana acil durum eylem planı denir.

6331 Sayılı İş Sağlığı ve Güvenliği Kanununa ve 18.06.2013 tarihinde Resmi Gazetede yayınlanan ‘’İş yerlerinde acil durumlar hakkında yönetmelik” e göre; tek bir çalışanı olan apartmanlar, siteler ve işyerleri de acil durum eylem planı yaptırmakla yükümlüdürler. İşverenler bu plana göre gerekli tedbirleri almalı, personel eğitimlerini sağlamalıdır.

Tehlike sınıfı fark etmeksizin bütün işyerlerinde acil durum eylem planı yapılmalı/yaptırılmalıdır.

Daha önce acil durum eylem planı yaptırdıysanız, bu acil durum eylem planları belli periyotlarla yenilenmelidir. Az tehlikeli işyerlerinde 6 yıl, tehlikeli işyerlerinde 4 yıl, çok tehlikeli işyerlerinde ise 2 yılda bir acil durum eylem planı yenilenmelidir.

Henüz acil durum eylem planı yaptırmadıysanız ya da acil durum eylem planı geçerlilik süresi dolduysa, hizmetimizden yararlanarak, güncel mevzuata uygun, tam kapsamlı bir acil durum eylem planı yaptırmak için bizimle irtibata geçebilirsiniz.

Alfa Analiz OSGB olarak, iş sağlığı ve güvenliği hizmeti verdiğimiz firmalara acil durum eylem planını ücretsiz olarak yapıyoruz ve takibini sağlıyoruz.

BİZİMLE İRTİBAT KURUN

Sizlere yardımcı olmak için her zaman buradayız. İş sağlığı ve güvenliği konularında soru sormak veya iş sağlığı ve güvenliği hizmetleri için teklif almak için bize mesaj bırakabilirsiniz.

Uzman kadromuzla, sorularınızı cevaplamak ve ihtiyacınız olan hizmetleri size sunmak için mesajlarınızı bekliyoruz.